“Halkımızın teveccühü ile göreve geldiğimiz bu anlamlı günde Rabbime şükürler olsun ki milletimize hizmet bizlere nasip oldu”


Bu haber 2020-04-01 19:26:38 eklenmiş ve 48 kez görüntülenmiştir.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet SARI, Göreve Gelişlerinin Birinci Yılında Yapmış Oldukları Genel Değerlendirmelerle ilgili basın açıklamasında bulundu.

Başkan SARI yaptığı açıklamada: 

“Değerli hemşerilerim;

Ülkemiz ve dünya corona virüs pandemisinin yol açtığı bir kriz gündemi ile meşgul. Her geçen gün vaka sayısı ve ne yazık ki kayıplarımız artıyor. Endişe içinde tıbbın ve bilimin çözüm üretmesi bekleniyor. Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere sorumluluk sahibi tüm kurumlarımız teyakkuz halinde. Her alanda yoğun bir gayretin, emeğin, çabanın olduğunu görüyoruz. 

Keza aynı şekilde, belediyemiz de tüm unsurlarıyla bu salgına karşı faaliyet gösteriyor. Şehrimizin her alanında caddelerimizi  sokaklarımızı, park ve bahçelerimizi dezenfekte ediyor; tüm kurumlarımızı, halkımızın yoğunlukla kullandığı ortak yaşam alanlarımızı ilaçlıyoruz. Temizlik İşlerine bağlı ekiplerimiz sabahlara kadar şehrimizi yıkıyor. Zabıtamız denetim ve kontrollerini hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Ayrıca tam bir milyon koruyucu maske imalatını belediye olarak gerçekleştiriyor ve salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde halkımıza dağıtımını ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz, devletimizin aldığı kararlara uyduğumuz sürece, inanıyorum ki milletimiz bu zor günlerinde üstesinden de gelecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. 

Şehrimizin Kıymetli İnsanları;

Bilindiği üzere bugün 31 Mart Mahalli İdare Seçimlerinin birinci yıl dönümü…

Halkımızın teveccühü ile göreve geldiğimiz bu anlamlı günde rabbime şükürler olsun ki milletimize hizmet bizlere nasip oldu. Halkımız teveccüh gösterdi. Rabbim nasip etti ve bizler bu mukaddes şehre ve insanlarına hizmet etme şansını yakaladık.

Sorumluluğumuzun ne kadar meşakkatli, yükümüzün ne kadar ağır olduğunun farkındayız. Ancak şüpheniz olmasın; bu günde ilk günkü heyecan ve coşkumuzla, aynı ruh ve idealle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. 

Şehir hayatının her alanına yönelik projeler üretiyor; katma değer yaratacak, insanımıza katkı sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Tüm ekiplerimizle, çalışma arkadaşlarımızla tek gayemiz hemşerilerimizin bize olan emanetine layıkıyla sahip çıkmaktır. Şehrimizi bulunduğu noktanın çok daha ilerisine taşımaktır.

Bu azim ve kararlılıkla bir yılı geride bıraktık. 

Çok çalıştık, yeni projeler ürettik ve söz verdiğimiz tüm vaatlerimizi hayata geçirmeye gayret gösterdik. Bu bir yılın sonunda;

Eski belediye hizmet binamızın olduğu,  Sultan Beyazıt Camii yanında yer alan Yeşil kent Meydanı projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Halkımızın yoğun katılımı ile temelini attık. Yıllardır bakımı yapılamayan ancak şehrimizin en önemli noktasında bulunan Yavuz Selim Meydanında kapsamlı bir peyzaj ve çevre düzenleme çalışması başlattık. Aynı proje kapsamında Hükümet köprüsünü de genişletiyor, bölgede araç trafiğini rahatlatıyoruz.

Ayrıca manevi açıdan hepimizin oldukça önemsediği Serçoban Evliyası peyzaj düzenleme projesine başlamış bulunuyoruz. Seçim döneminde ortaya koyduğumuz vaatlerimiz arasında yer alan bu projemiz ile hemşerilerimize nefes alabilecekleri, aileleri ile birlikte vakit geçirebilecekleri yeni bir sosyal donatı alanı oluşturmuş olacağız.

Yine bu yıl zarfında çalışmalarına başladığımız ve yakın zamanda sonlandıracağımız en önemli proje çalışmamızdan biri İmar Planımızın yenilenmesine yönelik sürdürülen faaliyetlerdir. Kentin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak, parsel bazında ve ada bazında farklı uygulamaların bulunduğu, eski imar planının yerine çağdaş standartlarda, yeşil alanların ve sosyal donatı alanlarının artırıldığı yeni bir imar planı üzerinde çalışmalarımız son noktasına gelmiştir. Bu çalışmamız tamamlandığında kâr ve rant temelinde değil, 'kanun ve yönetmeliklere uygun olarak', önce insan ilkesi temelinde şehrimizin gelecek 100 yılını siyasi hırstan uzak bir memleket sevgisiyle planlanmış olacağız.

Bu açıdan yapılan imar çalışmasını son derece önemiyor ve ileri ki yıllarda şehrimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza karşı bir önemli görev olarak görüyoruz. 

İmar çalışmalarında önemsediğimiz bir diğer uygulama ise bodrum katlarda yaşama son veren düzenlemedir. Yapılan çalışma ile bodrum katlarımız otopark ve sığınak olurken, vatandaşlarımız nemden ve rutubetten korunarak, zemin üstünde binalarda oturmaları sağlanıyor. Ayrıca birinci derece deprem bölgesinde yer alan şehrimizde binaların depreme karşı mukavemetini de böylece artırmış bulunuyoruz. 

Değerli hemşerilerim;

Biliyorum hepiniz Teleferik ve Nostaljik Tramvay projemizi merakla bekliyorsunuz

Her iki proje içinde çalışma arkadaşlarımız yoğun bir mesai harcıyorlar. Kısıtlı kamu kaynaklarını, milletimizin bize emaneti olan belediye imkânlarını iyi etüt edilmiş, üzerinde çalışılmış projelerle hayata geçirmek istiyoruz.

Bu sebeple hafif raylı sistem projesinde ASELSAN ve TCDD gibi önemli kuruluşların bir iştiraki olan RAYSİMAŞ adlı kuruluş ilefizibilite çalışmalarını sürdürüyoruz. Yasal izinler ve fizibilite çalışmaları tamamlandığında çok hızlı bir şekilde projemizi hayata geçireceğiz.  Böylece şehrimizin trafik sorununu bitirecek, hemşerilerimize ideal bir kent sunacağız.

Diğer bir önemli çalışmamız olan Teleferik projesi içinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle kalkış istasyonu olarak planlanan alan ve Ferhat Tepesinde ki 380 dönümlük rekreasyon alanının tahsis işlemleri devam ediyor. Bu süreç sona erdiğinde başlayacağımız çalışma ile kır lokantası, oyun parkları, mesire alanları ve diğer sosyal donatıları ile şehrimizin turizmine önemli katkılar sağlayacak yeni bir merkezi burada oluşturmuş olacağız.  

Bizim için bütün bu çalışmalar kadar önemli olan bir diğer husus Akdağ İçme Suyudur. Bilindiği üzere şehir merkezinin ihtiyacı olan içme suyu, Akdağ'dan gelen su, sınırlı ve yetersiz olduğu için 26 adet kuyudan karşılanıyor. Oysaki Akdağ'dan gelen ve kaynağında 469 litre sn. olarak ölçümü yapılmış olan su, bu şehrin kadim hakkıdır. Rahmetli Ahmet Çekin döneminde de bu şekliyle 469 litre sn. olarak şehrimize verilmiştir. Ancak önceki dönemlerde bu kadim hak yok sayılarak, tahsisin 109 litre sn.'ye düşürüldüğü görülmektedir. Bu su Amasya'nındır. Bu su Amasyalının hakkıdır. HES'lere verilemez. Azaltılmasına, hakkımızın alınmasına müsaade edilemez. İşte bu noktada insanımızın hakkını yeniden geri almak, şehrimize doğal akışıyla gelen, sağlıklı suyu içirmek için büyük bir çaba gösteriyoruz. Şu anda tahsisi 109 litre sn. olan Akdağ suyunun başka alanlara aktarılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu durumu görmezden gelmeyeceğiz. Amasya'mıza ve bu şehrin kıymetli insanlarına Akdağ'ın sağlıklı suyunu kısa vadede kesinlikle içirecek ve tüm kuyuları kapatacağız.

Bu konuda hemşerilerimizin de bizimle birlikte olduklarını biliyoruz.

Önemsediğimiz ve üzerinde yoğun olarak çalışmalarına devam ettiğimiz bu projelerimizin dışında bu geçen bir yılda pek çok çalışmayı tamamladık;

Göreve geldiğimiz ilk gün kapıları söktük. Halkımızla aramızda ki bütün mesafeleri kaldırdık. İnsanımızla kucaklaştık, sorunlarını mümkün olduğunca yüz yüze halletmeye çalıştık.

Makam aracı saltanatına son verdik. Birim müdürlerine tahsisli araçları evlenecek çiftlerimize tahsis ederek, hizmet araçlarını ortak havuzda topladık. Bu çalışma ile bir yılda yaklaşık iki milyon lira yakıt tasarrufu sağladık.

Ramazan ayını hemşerilerimiz ile birlikte, manevi iklimize uygun olarak geçirdik. Her mahallemizde iftar sofraları açtık. Hemşerilerimiz ile bir araya geldik, sohbet ettik, kucaklaştık, iftiramızı birlikte.

Bu güzel ayımızda, Amasyalı insanımıza içme suyunu ücretsiz olarak sunduk. Ramazan ayında bir ay boyunda içme suyundan ücret almadık.

Belediyemizin geçmişten gelen ve esnafımızın üzerinde yük olan yaklaşık 18 milyon lira tutarındaki borçlarını kapattık. Artık Amasya Belediyesi esnafın üzerinde bir yük olmaktan çıktı. 

Uyguladığımız tasarruf politikası ile bir yıl içerisinde 42 milyon lira tutarında borç ödemesini gerçekleştirdik. Borçlu belediyeden, kaynaklarını verimli kullanan bir yönetim anlayışına geçişi sağladık.

Bu süre zarfında bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam 25 milyon lira tasarruf sağlayarak önemli bir başarıya imza attık.

Açıldığı günden itibaren su problemi olan Ferhat Tünelinin, belediyemiz bütçesinden hiçbir kaynak kullanmadan tamir ve bakımını yaptırdık.

55 Evler mahallemiz, Ataşehir bölgesinde önemli rekreasyon alanları, yürüyüş parkurları oluşturduk ve halende anılan bölgede çalışmalarımızı yoğun olarak sürdürüyoruz. Bitirdiğimizde bölge sakinleri, çocukları ve aileleri ile birlikte keyifle zaman geçirebilecekleri yeni yaşam alanlarına kavuşmuş olacaklar. 

Şeyhcui'den  Hacılar Meydanı'na, EllibeşevlerdenAkbilek mahallemize kadar ihtiyaç duyulan her alanda asfalt çalışmaları yaptık. Bir yıllık sürede yüzlerce metre yolu asfaltladık.

      Sokak Hayvanları için kurulmuş olan eski barınağımızın yerine modern standartlarda yeni bir mimari çalışma yaptık. Tahsisleri gerçekleşen alanda Karadeniz Bölgesinin en büyük Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve Hayvan Barınağını yakın zamanda hayata geçirmiş olacağız.

Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalardan belki de en önemlilerinden biri de cenaze hizmetlerinin ücretsiz hale getirilmesi olmuştur. Artık yıkama, kefenleme, defin gibi tüm hizmetleri belediyemiz vermektedir. Böylece en acı günlerinde vatandaşlarımızın üzerinden bir yükü daha almış olduk.

Ayrıca temizlik hizmetlerine bu dönemde özel bir önem veriyoruz. Caddelerimizi,  sokaklarımızı, çocuk parklarımızı, meydanlarımızı, otobüs duraklarımızı, pazar yerlerimizi, muhtarlıklarımızı, halk otobüslerimizi,  ticari taksilerimizi, cami ve mescitlerimizi, kamu kurumlarımızı, şehirlerarası otogarımızı ve tüm hizmet binalarımızı belirli periyotlarla dezenfekte ediyor, ilaçlı sularla yıkıyoruz.

Değerli Vatandaşlarım;

Parkları, yaşam alanları, köprü ve yolları ile değişen ve gelişen bir Amasya için belediyemiz her alanda çalışmaya, üretmeye devam ediyor.

"Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Proje" ile yola çıktık. 

Bugün de kısa zamanda vaat ettiğimiz pek çok projeyi hayata geçirdik.

Sizlerden aldığımız destek ve göstermiş olduğunuz ilgi ile de pek çok güzel çalışmayı hep birlikte hayata geçireceğiz.

Bize güvenen, bize inanan tüm hemşerilerime teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Hedefamasya.com'un sitesini nasıl buldunuz?
Süper
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Hedef Amasya
© Copyright 2013 Hedef Amasya. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
eryaman eskort yahya mersin eskort yahya Dolandırıcı Yahya Götveren bonus BU SITELER ANASININ AMINI GÖRECEK YAHYA porn izle izmir sarşın escort izmir esmer escort izmir kumral escort balçova escort Betist chat odaları decoration models canlı bahis siteleri evden eve nakliyat kavacık evden eve nakliyat kartal sohbet odaları İstanbul evden eve nakliyat şifalı bitkiler karadeniz haberleri Tipobet giriş tempobet Chat istanbul escort sohbet islami sohbet